Pressemeddelelse

Pentia Group har fået ny bestyrelse

Stærke nye kræfter skal hjælpe os med at udvikle forretningen

Pentia har udviklet sig meget de seneste år. Vi har udvidet vores kompetencerum, føjet nye forretningsområder til vores palet og løser komplekse opgaver; vi er blevet en mere moden forretning. Derfor er det også et naturligt næste skridt at få skabt et stærkt bestyrelsesrum, der kan udfordre os, spille os gode og hjælpe os med at udvikle Pentia.

Selvfølgelig uden at vi mister det, der gør Pentia til Pentia.

For vi vil stadig være stedet med dyb faglighed, solide værdier og det stærke sammenhold, der gør det sjovt at møde på arbejde.

Derfor har vi håndplukket en bestyrelse, der matcher både vores ambitioner og vores kultur. Folk med erfaring, udsyn og eksekveringskraft – og som kan spejle sig i vores værdier: sjov, ansvar og respekt.

Den nye bestyrelse består nemlig af:

  • Martin Ove Rasmussen, bestyrelsesformand
  • Ulrik Falkner Thagesen, bestyrelsesmedlem
  • Jeannette Kiirdal Madsen, bestyrelsesmedlem
  • Thomas Albert, bestyrelsesmedlem (fortsætter).

Mød bestyrelsen

Martin Ove Rasmussen (bestyrelsesformand)
Erfaren topleder og strategisk rådgiver med mere end 25 års baggrund fra ledende roller inden for medier, kommunikation, teknologi og digitale forretningsmodeller – bl.a. som Nordic CEO i Mindshare og koncerndirektør i Infomedia Gruppen.

”En stærk bestyrelse handler ikke om kontrol, men om kvaliteten af dialogen og beslutningerne. Jeg ser frem til at skabe et rum med tydelig retning, gensidig tillid og høje ambitioner – i respekt for det, der gør Pentia til Pentia”, Martin Ove Rasmussen. 

Jeannette Kiirdal Madsen (bestyrelsesmedlem)
+30 års erfaring fra den finansielle sektor – størstedelen i Nykredit, hvor hun har haft flere toplederroller. Jeannette har også bestyrelsesposter inden for investering, kapitalforeninger, forsikring og fondsmæglere. 

”Det er med stor glæde og begejstring at jeg træder ind i bestyrelsen. Jeg ser frem til at bidrage med at udvikle et endnu stærkere Pentia”, Jeannette Kiirdal Madsen. 

Ulrik Falkner Thagesen (bestyrelsesmedlem)
CEO i e-Boks siden 2017 samt +25 års erfaring som iværksætter, CEO og bestyrelsesmedlem i både ejerledede, børsnoterede og kapitalfondsejede virksomheder. 

“Pentia har en stærk position i markedet med evnen til at forene strategi, kreativitet og teknologi i løsninger, der skaber reel forretningsmæssig effekt. Jeg ser frem til at bidrage til næste fase af vækst og værdiskabelse”, Ulrik Falkner Thagesen.

Thomas Albert (bestyrelsesmedlem)
Thomas Albert er en af Pentias grundlæggere og fortsætter i bestyrelsen. Han har en stærk teknisk profil og mange års erfaring med forretningsudvikling og entreprenørskab.

”Pentia ligger mit hjerte meget nær, og derfor er det også med ekstrem stolthed og allerhøjeste forventninger, at jeg er med til at byde den nye bestyrelse velkommen”, Thomas Albert.

"Vi har taget store skridt de seneste år, og nu tager vi det næste. Jeg glæder mig enormt til samarbejdet med vores nye bestyrelse. Det er mennesker med erfaring, udsyn og eksekveringskraft, som kan hjælpe os med at skærpe retningen og accelerere udviklingen af Pentia. Det handler ikke om at lave Pentia om – det handler om at gøre Pentia endnu stærkere."

Jakob Gaunø Stampe

Co-CEO & Partner