Morgenmøde

Effektiv strategi for digitale beslutningstagere – kom hurtigere fra ambition til handling

Vi får fint besøg af Jesper Vestergaard, tidl. Head of Digital Products hos FIFA og i dag Product Leader hos TV2.

Kom til morgenmøde hos Pentia, hvor fremtidens digitale setup er på tapetet. Hør Jesper fortælle om tiden hos FIFA, og om dét at tænke fleksibelt og arbejde omstillingsparat, hvor konstante forandringer stillede store krav til den strategiske hastighed.  

Og så vil Pentias CSO, Mads-Peter, tale os varme på strategisk hastighed og, hvordan du undgår, at din strategi fejler, som op til 95 % af alle strategier gør. I en verden, der forandrer sig hurtigt, handler det om at finde den rigtige måde etablere en strategi. 

Hvad får du med hjem?

  • Strategisk hastighed: Hvilken metode kan du bruge, når du vil have din strategi til at virke i virkeligheden? Og hvordan arbejder du strategisk uden at blive forsinket af strategisk arbejde? 
  • Hvad kræver det at tænke fleksibelt, når du etablerer og anvender digitale systemer i din kerneforretning. 
  • Case: Hør hvordan Jesper Vestergaard arbejdede agilt og ‘composable’ i en stor organisation som FIFA. Og få gode råd og tip til, hvordan du bedst lykkedes med det samme i din organisation. 

Er det relevant for dig?

Morgenmødet er særligt relevant for dig, der arbejder med forretningsudvikling, strategi, IT, digitale platforme og kunderejser.

Tilmelding

Tilmeld dig morgenmødet om digital fleksibilitet

Ved registrering giver du samtykke til, at Pentia Group må kommunikere og markedsføre til dig i henhold til Pentias privatlivspolitik. Vi behandler dine oplysninger ansvarsfuldt og med respekt for dit privatliv, og du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage.